| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.5 × 2 in |
| Size | 100 µg |

$277.00
SKU: AMPC-9071
Category: Monoclonal Antibodies
| Formulation | 50% Glycerol/H2O (vol/vol) |
| Storage | '-20°C |
| Shelf Life | 12 months |
| Purity | >95% by SDS-PAGE |
| Clonality Type | Monoclonal |
| Host | Rat |
| Immunogen | Purified mouse protein C |
| Inhibitory Properties | Inhibits protein C activation in rabbit thrombomodulin and Protac assays. Does not inhibit aPTT. |
| Specificity | Mouse protein C, but not aPC. Does not cross react with human protein C. |
| Is Western Blot | Yes (mouse protein C, heavy chain - reduced and non-reduced), No (Mouse aPC), No (human PC and aPC) |
| Is Elisa | Yes (mouse protein C), No (mouse aPC) |
| Is Useful For Purification | ND |
| Customization Options | Reformulation into the buffer of your choice; Custom aliquot sizes; Conjugation with FITC, Biotin, HRP and other conjugates; Coupling to sepharose and column preparation |
| Subclass | Unknown |
| Clone Number | AMPC-9071 |
| Epitope | ND |
| Dissociation Constant | ND |
| Is Radioimmunoassay | ND |
